ZPĚT NA ÚVODNÍ STRÁNKU

BACK TO HOME PAGE 

 

Jarní hrnčířské a řemeslné trhy 4. a 5. května 2013.

 

Již tradičně se do Berouna sjíždějí začátkem května umělečtí řemeslníci z celé republiky i ze zahraničí. Tímto rokem vstupují tyto trhy do druhé desítky a vžila se již tradice vyhlášení některého řemesla mottem těchto trhů. Chceme tím podpořit           a ukázat neobvyklá,méně známá řemesla, která mají i v současné době své obdivovatele a jsou stále plně funkční.

Letos vám představíme jedno z nejstarších řemesel měditepec - kovotepec.

 

Podařilo se najít několik skutečných mistrů tohoto řemesla,kteří skvěle ovládají výrobu měděného nádobí, konvic, pánví, misek,svícnů,lamp či klempířské zdobné prvky.K vidění budou ale i měděné plastiky a objekty na travnaté ploše Husova náměstí. Jedním z nich je například měditepec a grafik Vojtěch Jirásko,který v grafickém ateliéru na pražské Akademii studoval u prof.Vladimíra Kokolii. Přilnutí k mědi a měditepectví v něm rozdmýchala Eva Kollerová,v tomto oboru velice uznávaná autorka. Od  konce studií se dlouhodobě věnuje hlavně práci na různých tepaných stínidlech, svícnech a dalších interiérových doplňcích.Tvoří v podkrkonoší v Nové Pace.

Vedle již tradičních řemesel a hrnčířů,kteří na Jarních a hrnčířských trzích každoročně vystavují své výrobky,najdete samozřejmě také několik nových zajímavých řemesel.

Můžete se těšit na  ruční výrobu dřevěných lidových hudebních nástrojů,nové druhy textilního zpracování plstě a vlny,ručně vyráběná bylinná glycerinová mýdla,šperky a interierové doplňky z recyklovaných lahví či například modernější vzhled skleněných hodin od skláře z Dunakeszi u Budapešti.

Trhy začnou v sobotu 4. května v 8 hodin,v průběhu trhů vystoupí mezi stánky několik hudebních souborů. Stánky               s občerstvením budou na svých místech a ve stejném rozsahu včetně dobrého vína z Čech a Moravy ve vinařském koutku,
kde najdete také řecké olivy,sýry a další gurmánské speciality.

I letos se organizátoři  směrovali příspěvky od stánků s občerstvením ve prospěch dobročinné sbírky berounské katolické farnosti. Z výtěžku této sbírky farnost podpoří Stacionář sv. Anežky České pro seniory v Berouně a část bude použita na opravu střechy kostela sv. Jakuba .

Parkování bude opět zajištěno i mimořádně na Závodí u autobusového nádraží. Toto parkoviště a parkoviště u vlakového nádraží bude bez poplatků. Věříme, že řidiči rádi místo poplatku přispějí dobročinným organizacím Slunečnice                      a Dobromysl, které zde budou mít propagační stánky.

www.hrncirsketrhy.cz