Jan Jánský – Steinberg Pottery

Jana Jánského již od dětství zajímají dávné civilizace i pozdější práce řemeslníků 17.-19. stol. Z nich také pramení jeho inspirace. Díky své matce Zdeně od mládí objevuje archeologii a je fascinován muzejními sbírkami u nás i v zahraničí. Jeden z hlavních lidí, kteří ho nejvíce ovlivnili, je jeho praděd Otakar Vaňura, který byl sběratelem kameniny a porcelánu. Hlína ho tedy provází na každém kroku. Od roku 1994 se naplno věnuje řemeslu keramika, hrnčíře. Postupně proniká do tajů výroby kameniny a porcelánu, které pálí dřevem. V roce 2006 zakládá v Dolních Kounicích ateliér Steinberg Pottery a staví své první větší pece na výpal z kameniny a porcelánu. Výpaly dřevem si zvolil jako svůj hlavní řemeslný podpis. V jeho ateliéru najdeme jak malé čajové soupravy, tak i velké interiérové a exteriérové objekty vytvářené na hrnčířském kruhu s důrazem na kvalitní řemeslné zpracování. V současnosti tvoří v Brně. Hlína a řemeslo je jeho hlavní životní náplní.

Hudba:  Justin Lavash - sólový umělec i vyhledávaný parťák nejen Lenky Dusilové či Moniky Načevy, vyniká unikátní hrou na kytaru a typicky syrovým vokálním projevem. Jeho hudba zahrnuje prvky blues, jazzu, folku, psychedelie i funky. Zejména jeho živá vystoupení dokážou velmi snadno strhnout a vtáhnout posluchače do hry.

Těšíme se na Vás na vernisáži ve čtvrtek 20.6. 2024 v 17h, v galerii Muzea berounské keramiky, Zámečnická 14, Beroun - Centrum.