X. HRNČÍŘSKÉ TRHY BEROUN – SOBOTA 9. A NEDĚLE 10. ZÁŘÍ 2006

Druhý víkend v září – v sobotu 9. a v neděli 10. září 2006 se konají již 10. Hrnčířské trhy v Berouně na Husově náměstí.      Za 10 let trvání se staly oblíbeným setkáním hrnčířů a milovníků keramiky z celé republiky. O účast na trzích je stále větší zájem a tak se každoročně objeví několik nových hrnčířů. Letos na mezi jinými do Berouna poprvé přijedou Jana Chaloupková z Medovic se svojí stylově čistou modrobílou keramikou, manželé Bartoňovi z Červeného Hrádku představí černou, bíle zdobenou keramiku,pan Ivan Šulák z Valašského Meziříčí se pochlubí zakuřovanou keramikou. Paní Štěpánka Bašková z Mukařova představí poprvé svoji novou kolekci galerijní keramiky, Marek Dias z Českého Krumlova převede tradiční keramickou techniku Raku. Také ostatní vystavovatelé se snaží překvapit něčím novým. K tomu přispívá vyhlášení soutěže o nejlepší zahradní keramiku. Letošní soutěž vyhlásil stálý partner trhů, firma WBB FUCHS – keramické hmoty. Soutěžní práce budou opět vystaveny na trávníku uprostřed náměstí. Tato soutěž se stala velice oblíbenou a bude součástí všech dalších trhů. Vítězové soutěže získají odměnu 9 000 korun a proto můžeme očekávat hodnotná umělecká díla, která     si návštěvníci mohou po skončení soutěže zakoupit. Odborná porota a starosta města Berouna jako každoročně udělí ocenění „Zlatá brána“ třem hrnčířům za mimořádnou uměleckou a řemeslnou úroveň díla a za celkové pojetí stánku. Letos k diplomu   a plastice medvěda se zlatou bránou získají i poukázku na odběr potřeb pro keramiky v hodnotě 4000 korun od firmy Keramika Büchler.

 Účast přislíbili také hosté ze zahraničí – Lubomír Lipai z Michalovců, Robert Karkusz z Popradu a Berthold Neumann       z Německa. / Čekáme ještě odpovědi od dalších oslovených hrnčířů ze zahraničí /.

V síni Muzea Českého krasu bude výstava fotografií pana Zdeňka Zůny, která nám přiblíží poetické okamžiky minulých ročníků trhů. Na nádvoří muzea se bude konat Jarmárek historických řemesel. Po oba dny se budou prodávat lístky hrnčířské tomboly, jejíž výtěžek bude použit  na rekonstrukci církevní mateřské školky.

 Opět nebudou chybět ani stánky  s občerstvením, jejichž kvalitu  si návštěvníci ověřili v minulých letech a byli spokojeni      i s nabídkou vín v koutku vinařů. Znavení návštěvníci mohou s dětmi zajít na Městskou horu, kde je medvědárium, dětské hřiště, rozhledna a lavičky. Otevřeny budou zdarma kulturní památky, protože trhy jsou součástí oslav Dnů evropského dědictví – EHD.

Přestože hlavní náplní trhů je keramika a návštěvníci nemají moc času, chtějí-li navštívit přes 200 stánků,                           je pamatováno i na kulturní odpočinkový program, který připravilo město Beroun.

Trhy začnou v sobotu v 8 hodin, od 9 hodin vystoupí na podiu dechová hudba Berouňačka, v 10.45 hudební skupina Křivoklátští hudci. Ve 14 hodin proběhne na podiu vyhlášení vítězů soutěží a předání cen. Ve 14.30 bude program pokračovat koncertem Velkého swingového orchestru a v 16.30 nás doprovodí do koutku vinařů soubor lidové muziky Špalíček.

 V neděli začínají trhy  v 9 hodin koncertem Berouňačky, v 11.15 se představí skupina NO HEROES  a ve 13 hodin další hudební skupina TŘI DNY NA BŘIŠE. V 17 hodin trhy skončí.