Hrnčíři se sjeli do Berouna

20.10.2003    Berounský deník    str. 17    Berounsko

    PETRA ŠIMKOVÁ    Hrnčířské trhy   

 

Davy dychtivých návštěvníků přilákaly o víkendu na nově opravené Husovo náměstí v Berouně tradiční hrčířské trhy. Pro jejich sedmý ročník zvolil organizátor Vladimír Izbický téma Keramika a květiny. Ve sto devadesáti pěti stáncích nabízeli své zboží hrnčíři a keramici, nechybělo dobré občerstvení ani řada vystoupení.

 

Beroun - Keramické a hrnčířské výtvory pestrých tvarů a barev zaplavily o víkendu centrum Berouna, kde se uskutečnily již posedmé oblíbené hrnčířské trhy. Jeho návštěvnost neovlivnila ani skutečnost, že termín jejich konání již podruhé odsunuly loňské srpnové povodně. "Počasí nám naštěstí přálo. Musím přiznat, že z něj jsem měl obavy, protože termín trhů byl letos kvůli rozsáhlé opravě Husova náměstí přeložen o pět týdnů," připustil obavy organizátor trhů Vladimír Izbický, který si pochvaloval nynější podobu náměstí. Je prostornější a díky tomu se na něj vešly davy lidí, kterých rok od roku vlivem stále větší reklamy a věhlasu trhů přibývá. Oba dny byl navíc vjezd aut na Husovo náměstí zakázán.

         Příjemná atmosféra, široká nabídka výrobků keramiků a hrnčířů z celé republiky, stánky s občerstvením i řada vystoupení láká návštěvníky, kteří se často na trhy každý rok vracejí. "Už jsem tu letos potřetí, protože bydlím v Zadní Třebani, takže to mám do Berouna blízko. Je tu moc krásně, člověk opravdu neví, co by si měl z nádhery kolem sebe vybrat. Trošku mrazivější počasí mi vůbec nevadí, mohlo být hůř," řekla Eva Kmentová.

         Na trhy do Berouna tradičně zamířili keramici a hrnčíři z různých koutů země. Podruhé se představili i umělci ze Slovenska. Do města je láká nejen výdělek, ale především také příležitost k setkání s přáteli. "Jsem tu potřetí. O zboží je zájem, mohlo by být hezkým dárkem na Vánoce," doufal Zdeněk Dvořáček s pestrou nabídkou keramických koček.

 

 

Nepřeberné množství barev i tvarů keramických a hrnčířských výrobků přilákalo na nově opravené Husovo náměstí v Berouně davy zákazníků. Pro sedmý ročník věhlasných hrnčířských trhů zvolil jejich organizátor Vladimír Izbický téma Keramika a květiny.

Foto Romana Šimková

 


Centrum Berouna zdobila keramika

20.10.2003    Boleslavský deník    str. 1    Titulní strana

    (peš)    Hrnčířské trhy   

 

Beroun - Věhlas hrnčířských trhů přilákal o víkendu na nově opravené Husovo náměstí v Berouně davy lidí z celé republiky. Křehkou keramiku tentokrát doplnily květiny. Obavy organizátora Vladimíra Izbického z nepřízně počasí se naštěstí nenaplnily, a tak se opět potvrdilo, že návštěvnost oblíbené akce rok od roku stoupá. Neovlivnila ji ani skutečnost, že rozsáhlá oprava Husova náměstí termín konání trhů odsunula dokonce o pět týdnů. "Ještěže je nynější náměstí prostornější, protože na to staré by se taková spousta lidí určitě nevešla. Atmosféra trhů je mnohem klidnější také díky tomu, že tu poprvé nezabírají místa automobily," konstatoval organizátor trhů Vladimír Izbický.

         Hrnčíři a keramici z celé republiky nabízeli své zboží ve 195 stáncích. Pravdou také je, že nepřeberné množství výrobků ztěžovalo zákazníkům výběr. "V loňském roce jsem na hrnčířské trhy zavítala poprvé. Počasí je nádherné. Zboží ve stáncích je krásné, ale mám přísný zákaz s čímkoli se vrátit domů, protože už bychom to neměli kam dát," smála se Katka Hajková z Prahy .

 

 

Návštěvníci nevěděli, který z krásných výrobků si vybrat.

Foto Romana Šimková

 


Hrnčíři opět předvedli v Berouně své umění

20.10.2003    Mladá fronta DNES    str. 2    Střední Čechy

    (fk)    Hrnčířské trhy   

Beroun - Na nově zrekonstruovaném Husově náměstí v centru Berouna se o víkendu konal již sedmý ročník Hrnčířských trhů. Zájem návštěvníků byl obrovský. Na dvě stovky stánků převážně s keramickými výrobky a květinami byly po oba dny v obležení.

         "Beroun má hrnčířskou tradici, v patnáctém století zde bylo dvanáct hrnčířských dílen, které svým zbožím zásobovaly Prahu," uvedl hlavní organizátor akce Vladimír Izbický.

         "Začínali jsme s šedesáti stánky. Vytáhl jsem zpoza pecí keramiky, pro které bylo mnohdy pod jejich úroveň nabízet se na trzích. Postupně mi přibýval nejen počet, ale především kvalita. Takže dnes tu mám zastoupené akademické sochaře, kteří zde vystavují a neberou to jako ponížení," řekl Izbický. Jsou to podle něj nejlepší keramici. Trhů se zúčastnili i hosté ze Slovenska, například z Modry.

         "Zájem je až neobvyklý, takhle plné náměstí skutečně nepamatuji. Že tu je tolik lidí, není náhoda. Investoval jsem opravdu hodně prostředků do propagace," dodal organizátor trhů.

         Součástí programu byla i soutěž na téma Květina a keramika. Hlavní cenu získala Květa Makovská za výrobek modrý květinový talíř. Další ocenění získali Soňa Orlíková za vysokou úroveň umělecké práce a Václav Dyntar za nové pojetí tvaru a funkce.

Opravené náměstí hostilo keramiky

21.10.2003    Mladá fronta DNES    str. 3    Berounsko

    FRANTIŠEK J. KUBÍK    Hrnčířské trhy   

Na berounském Husově náměstí nabízelo o víkendu dvě stě stánků keramické výrobky

 

Beroun - Téměř dvě stovky stánků s keramickými výrobky, desítky provozoven s občerstvením a dalším zbožím a nepřetržitý proud kulturních představení na pódiu. Takovou podívanou nabídly o víkendu 7. hrnčířské trhy, které byly první velkou akcí na nově opraveném Husově náměstí v Berouně.

         "Když jsem s trhy začínal, dozvěděl jsem se, že v Praze je v Umělecko průmyslovém muzeu vystaven džbán Šimona Nemazala z Berouna vysoký sedmdesát osm centimetrů z roku 1577," uvedl organizátor největšího setkání hrnčířů v Česku Vladimír Izbický. "Beroun má hrnčířskou tradici a nejen na ni jsem chtěl při této akci navázat. Město mi v organizaci pomáhá, především je ale pořádám sám. To je prakticky jediná možnost, jak to dovést do zdárného konce, když do toho nemluví moc lidí. Hrnčířské trhy se lidem zalíbily, je to akce dělaná nejen pro peníze, ale především s láskou."

         Jedním z pravidelných účastníků berounských hrnčířských trhů je Robert Jelínek ze Štěchovic. Podobně jako berounské náměstí, kde se trhy konaly, i jeho keramický ateliér loni poškodila povodeň. "Jsem na trzích popáté. Beroun je jasná jednička, jak rozsahem, tak i kvalitou. Význam pro mě to má obrovský. Získáváme nové kontakty na odbyt i suroviny. Povodeň mi naštěstí nepoškodila dílnu, ale zničila sklady. Návštěvnost je až překvapující, jezdí sem lidé až ze stokilometrových vzdáleností," řekl Jelínek.

         Hnědou keramiku na trzích nabízela také domácí keramička Helena Pešková. "Nejvíce jde na odbyt vánoční zboží. Mám malou dílnu, dodávám do různých obchodů. Svoje práce jsem vystavovala i v Německu, kde jsem spolu s dalšími výtvarníky představila naše město." "Koupila jsem si balonek, ale bolí mě nohy," povzdechla si jedna z malých návštěvnic Terezka Reinišová z Karlštejna. "Je to tu pěkné, hezké náměstí," uvedl Antonín Knotek z Radotína. "Nákupy obstará manželka, já radši u pódia poslouchám muziku." K příjemné atmosféře přispělo i počasí.

         "Ale zažil jsem i ročníky, že pršelo, a lidé stejně přišli," dodal Izbický, který již začal připravovat jarní setkání hrnčířů na berounském náměstí.

 

Foto: KERAMIKA. Návštěvnice hrnčířských trhů v Berouně si vybírají u jednoho ze stánků keramické hrnky.

FOTO: MAFA - LENKA HAMŠÍKOVÁ